Az egri kompátkelőtől a füzesabonyi kutyikornisig – Kedvenc Heves megyei akcióink 2023-ból

December-január fordulója mindig az évösszegzések ideje, és szerencsére ezúttal is bőven van miről beszámolnunk, hiszen minden téren folytattuk a 2022-es országgyűlési választás után elkezdett építkezést. Lett közel 1500 új passzivistánk, szerveztünk kb. 300 zöld és szociális akciót, tartottunk legalább 350 klubot és egyéb rendezvényt, 500-nál is több városfelújító, street art és figyelemfelhívó akciót bonyolítottunk le. Ebben a posztban arra tekintünk vissza, melyek voltak talán a legjobban sikerült akcióink idén Heves megyében.

Kompátkelőt avattunk Egerben

Áradás és nagyobb eső idején rendszeresen elönti a híd alatti szakaszt a víz az Eger-patak melletti bicikliúton. Amivel amúgy semmi gond nem lenne, ha csak így tudják megoldani, viszont nem takarítják rendesen, és ettől elég mocskos ott minden. Szóval úgy döntöttünk, avatunk egy kompátkelőt, hogy megkönnyítsük a közlekedést akkor is, amikor ez száraz lábbal/kerékkel kevéssé lehetséges.

Kukacok vették kezelésbe a volt Egervin raktár kerítését

A Rendkívüli Ügyek Minisztériumába kaptunk egy bejelentést, miszerint az Egervin egykori raktárát lebontották, majd nem kezdtek vele semmit. Fejleszteni kellene a területet, de addig is jó lenne legalább kármentesíteni és odaadni az embereknek. Mi a Worms c. játék kukacait hívtuk segítségül, akiket korábban már a ferencvárosi MÁV-épületeknél is bevetettünk, hátha történik valami.

Nyugi, nem késted le, túl korán jöttél a következőhöz!

Júniusban alternatív utastájékoztatási megoldást vezettünk be Eger buszváróiban. A közreműködésért köszönet az MKKP Kecskemét passzivistáinak!

Semmi nem változott tavaly óta az intermodális csomópontnál

Az egri vasútállomás előtti tér régóta a város egyik szégyenfoltja, az útburkolat minőségi kritikán aluli. Legutóbb 2022 nyarán akcióztunk ott, a saját eszközeinkkel megvalósítva a városvezetés által évezredek óta ígért intermodális csomópontot. Mivel az eltelt időben se történt számottevő (sőt igazából semmilyen) változás, júniusi klubunkkal összekötve bevetettünk néhány kátyúevő szörnyet.

Jól nézne ki egy fa a kivágott helyén

Február végén kivágtak egy szép és egészséges fát az Eszterházy téren. Lapinformációk szerint veszélyeztetett egy épületet, ezért az érsekség kérte a kivágását. Bár az értesülések arra is kitértek, hogy pótolni kell a fát, ez június közepéig nem történt meg, ezért úgy gondoltunk, itt az ideje egy figyelemfelhívó akciónak.

Padfelújítás a Baktai úton és a Ráckapu téren

Egy helyi civil képviselőjelölt és aktivista, Domán Dániel keresett meg bennünket, hogy kezdjünk valamit együtt a Hadkiegészítő Parancsnokság Baktai úti épülete előtt lassan 10 éve álló paddal, aminek azóta igencsak leromlott az állapota. Mivel ügyek mentén bárkivel szívesen együttműködünk, most se volt kérdés egyáltalán, hogy segítünk: a pad új festést és kutyis stencileket kapott, valamint a helyszínből logikusan következő “Pihenj!” feliratot.

Ezzel egy időben egy másik padot is felújítottunk a Ráckapu téri buszmegállóban: ez két új lécet és teljes festést kapott. Az egyedi dekorációval a szomszédos Wigner Jenő Műszaki, Informatikai Technikum, Gimnázium és Kollégium diákjainak szerettünk volna örömet szerezni. Így megoldottunk egy újabb bejelentést a Rendkívüli Ügyek Minisztériuma felületén.

Kutyikornis Füzesabonyban

Az óvodások örömére júniusban egy deszka nélküli padot újítottunk fel és kutyikornisosítottunk (igen, létezik ilyen szó!)

Tiltakozás az elkerülő út ellen

Márciusban indult aláírásgyűjtés Egerben az elkerülő út ügyében tartandó helyi népszavazásért. A civil kezdeményezésben egri passzivistáink is részt vettek, mert fontosnak tartottuk, hogy ne a kormány döntsön erről az egriek megkérdezése nélkül. Ezért több alkalommal is pultoztunk a város forgalmas helyein.

Mi azt az álláspontot képviseltük, hogy egyáltalán ne épüljön elkerülő út, méghozzá a következő okokból:

  • a helyi közlekedés problémáit nem egy újabb közút építése fogja megoldani, ehelyett szelíd megoldásokat kell keresni;
  • nem jó, ha az egriek azon vesznek össze, hogy az almagyariak vagy a hajdúhegyiek kertje alatt menjen inkább autóút;
  • és a legfontosabb: alapvetően nem ezzel, hanem az igazán fontos, sürgős helyi problémákkal kellene foglalkozni.

Kiállás a Rozi’s Kitchen mellett

Az egri Hajdú Zoltán – vagy ahogy többen ismerik, Gulab – 2020-ban indította el vegetáriánus pizzasütő vállalkozását, amit a kislánya után a Rozi’s Kitchennek nevezett el. Utánfutóra szerelt pizzakemencéje minden egyéb jogszabálynak megfelelt, mégis elutasították, amikor közterület-használati kérelmet nyújtott be. Baráti szívességből a Szépasszony-völgy egyik vendéglátó teraszán kapott helyet, emellett rendezvényeken, vásárokon lehetett vele találkozni.

Nyáron az egri strand területén működött, és a tavaly téli szezonban pedig a strand bejárata előtti területen árult. Ez a sáv az egri termálfürdő telkéhez tartozik, tehát nem közterület, de a közhasználat elől nincs elzárva. Ezért az önkormányzat első felszólítását, amely közterület-használati bírsággal sújtotta volna, még könnyedén vissza tudta utasítani.

Rá két hétre kapta meg a második levelet, ezúttal az egri főépítész aláírásával, amelyben a közhasználat elől el nem zárt területekre is vonatkozó településképi rendeletre hivatkoztak. Szerintük Gulab mozgóboltja kitelepülés felépítményének minősül, ezért vonatkozik rá a településképi bejelentés kötelezettsége, amit elmulasztott. A levélben településképi bírsággal fenyegették, amennyiben nyolc napon belül, azaz február 6-ig nem hagyja el a területet.

Mi a nyilvános kiálláson túl jogi segítséget biztosítottunk neki, a beadványa pedig végül átment, engedélyt kapott a tevékenysége folytatására.

Ha a jövőbeni akcióink is érdekelnek, az MKKP – Heves megye és MKKP Eger oldalakat kövesd! Ha pedig részt is vennél hasonlókban, ide kattintva jelentkezhetsz passzivistának.

Láng Dávid


Komment!
Ez is érdekelhet:
A szolnoki térkőbűnözéstől az egri intermodális csomópontig – Kedvenc Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyei akcióink 2022-ből

A december mindig az évösszegzések ideje, és szerencsére van is miről beszámolnunk, hiszen az országgyűlési választási kampány után se unatkoztunk Read more

Csak szárnyas kerekesszékkel lehet feljutni a vágányokhoz a füzesabonyi vasútállomáson

Úgy kezdődött, hogy az októberi egri klubunkra eljött egy füzesabonyi srác és azt mondta, szeretne valamit csinálni a városában. Ennek Read more

Intermodális csomópontot avattunk Egerben

Az egri vasútállomás előtti tér régóta a város egyik szégyenfoltja, korábban is próbáltuk már felhívni a figyelmet erre, de még Read more

Baráti társaság festett padot, épített buszmegállót Gyöngyösön, Nagymaroson és Budapesten

A Fészkelődők egy budapesti baráti társaság, akik megelégelték a tétlenséget, és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt kampánypénztékozló alapjánál pályáztak arra, Read more